9 Nisan 2014 Çarşamba

Engellenmemiş oyunlar

Eskiden çocuklar, sokaklarda oyunlar oynar, hem sosyalleşirken, hem de eğlenirlerdi. Günümüz çocuklarını dışarıya çıkartmak zor. Sebebi bilgisayarlar, cep telefonları ve tabletler, artık çocuklar teknolojinin tutsağı olmuş durumda sanki.
Hal bu ki engellenmemiş oyunlar oynayarak, arkadaşlarıyla iletişim içerisinde, sosyalleşerek kendilerini geliştirebilecekleri bir çok oyun var. Bunların başında saklambaç, futbol, yakantop, istop, körebe v.b. oyunlar geliyor.
Biz demiyoruz ki çocukları tamamiyle teknolojiden uzak tutalım ancak buna bir sınır koymak lazım, çocuklara teknolojiyi engellemek bir çözüm değil, çocuklar engellenmemiş şekilde oyun oynayabilmeli ancak bunu bir limiti olmalı.
 Her çocuk oyun oynamak ister ama bunu PC başında değil, dışarıda arkadaşları ile eğlenerek yapmaları onların faydalarınadır. Gel gör ki, günümüz çocukları sosyalleşmeyi daha çok pc başında sanal olarak gerçekleştiriyor. Bu da gerçek hayatta çocukların çekimser ya da uyumsuz olmasını sağlıyor. Ayrıca sanal ortamda ki oyunlar da ki rekabet ortamı da çocukların uyumsuz olmasına etken. Bu nedenle ailelere çok büyük görev düşüyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder